POPRZYJ MÓJ PROGRAM " TYCHY- ZIELONE MIASTO"
TYCHY- MIASTO PRZYJAZNE PRZYRODZIE
do 07.02.2019
1. Napisz mi która szkoła lub przedszkole zechce być objęte programem
2. Wypełnij poniższy formularz
3. Więcej inforamacji o budżecie partycypacyjnym - TUTAJ
Abym mogła złozyć wniosek do Urzędu Miasta musi on dotyczyć ogółu mieszkańców i spełniać wymogi
- musi być skierowany są do mieszkańców całego miasta,
- musi obejmować co najmniej 2 okręgi
- musi dotyczyć placówek oświatowych,
MÓJ PROGRAM ZAKŁADA
Szkolenia, budowę profesjonalnych ścieżek przyrodniczych, wyposażenie placówek oświatowych w karmniki, budki lęgowe i kamerki do obserwowania gniazd on-line, nasadzenia roślin midodajnych, przeciwdziałanie wobec wycinania drzew tam gdzie można je przyciąć lub przesadzić, ochronę pszczół, ptaków i dzikich zwierząt.
FORMULARZ
POCZYTAJ WIĘCEJ PROGRAMIE
1. Szkolenia dla mieszkańców i ogrodników w zakresie nasadzeń miododajnych dla ochrony pszczół (spotkanie z pszczelarzami i botanikami)
2. Szkolenia dla mieszkańców w zakresie jakie obowiązki leżą po stronie zarządcy budynków mieszkalnych w zakresie ochrony siedlisk ptaków (wróbli, sikorek, jerzyków, kosów, pustułek) i jak mieszkańcy mogą indywidualnie zakładać budki lęgowe, jak interweniować gdy zaklejane są gniazda jerzyków, co to jest RDOŚ
3. Szkolenie: Wycinka, przycinka, a może przesadzanie drzew na ogródku - zgody w Urzędzie Miasta, okres ochronny z uwagi na okres legowy ptaków (od kiedy?) , jakie sankcje.
Drzewa kontra SMOG!
4. Szkolenie- Mam budkę lęgową na osiedlu ale nie wiem co zrobić dalej (prawidłowe zawieszenie, audyt czy nie ma zagrożeń dla ptaka, prawidłowe czyszczenie budek lęgowych, dla jakich ptaków montujemy budki lęgowe i gdzie warto je montować).
5. Szkolenie- dlaczego tzw. małe ptaki które żywia się szkodliwymi owadami są tak bardzo potrzebne miastom, zagrożenia płynące z chemicznych oprysków na komary na inne zwierzeta w parku, psy, jeże, wiewórki i ludzi.
6. Dokarmiamy ptaki - jak robić to prawidłowo.
7. Opracowanie ścieżek edukacyjno - przyrodniczych w mieście Tychy, które pozwolą uczniom i mieszkańcom na poznanie wystepujacej w Tychach przyrody,(Paprocany, Park Północny, Park Suble)
8. Nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, oraz stanowiących naturalne pożywienie dla ptaków zimą w szkolnych i przedszkolnych ogrodach
9. Wizyty pszczelarzy, botaników i lesników w szkołach podczas lekcji o przyrodzie
10. Wyposażenie szkół i przedszkoli w karmniki dla ptaków oraz w budki lęgowe dla małych ptaków. Uczniowie będą dokarmiać ptaki zimą przez co nabiora szacunku dla otaczajacej nas przyrody, nabedą postawy odpowiedzialności, natomiast budki lęgowe pozwolą na podglądanie przyrody jak ptaki zakładaja rodziny i nauczą jak poić ptaki i inne zwierzęta upalnym latem.
11. Założenie 2 kamerek w budkach lęgowych, tak aby wszyscy mieszkańcy mogli oglądać przez internet co słychać u ptasiej rodziny.
12. Wizyty uczniów w ogrodzie botanicznym w Mikołowie na pasiece
13. Montaż 3 uli na budynkach (tzw. zielone dachy) i produkcja produktu TYSKI MIÓD
14. Wydanie publikacji o przyrodzie występującej w Tychach wraz ze zdjęciami tyskich fotografów i mapą gdzie ścieżek przyrodniczych oraz o podsumowaniu projektu
A może chciałbyś coś dodać lub czynnie uczestniczyć w projekcie? Zapraszam, kliknij TUTAJ i zgłoś swój udział.
Zapraszam, Karolina Chemicz-Pałys.