Witaj,
JAKĄ BUDKĘ LĘGOWĄ WYBRAĆ?
Budka lęgowa zamknięta typ A wg Sokołowskiego
typ A
(sikorka bogatka, wróbel,mazurek,czy pleszka)
Otwór wlotowy o średnicy 3,30 cm skutecznie uniemożliwia dostanie się
do jej wnętrza większym i dużo silniejszym ptakom np. szpak.
Budka lęgowa zamknięta typ A1 wg Sokołowskiego
typ A1
sikorka modraszka, sikorka sosnówka, sikorka czubatka muchołówka żałobna.
Otwór wlotowy o średnicy 2,80 cm skutecznie uniemożliwia dostanie się do jej wnętrza większym i dużo silniejszym konkurentom np. sikorka bogatka)
Budka lęgowa zamknięta typ B wg Sokołowskiego
typ B
przeznaczona jest dla średniej wielkości ptaków gniazdujących w dziuplach, takich jak m. in.: szpak zwyczajny, kowalik europejski, czy krętogłów. Otwór wlotowy o średnicy 4,70 cm skutecznie uniemożliwia dostanie się do jej
wnętrza większym i dużo silniejszym konkurentom (np. kawka)
Budka lęgowa zamknięta typ D wg Sokołowskiego
typ D ok. 71,50zł
oryginalna i bezpieczna dla ptaków budka lęgowa typ D wg Sokołowskiego przeznaczona dla m. in.: kawki, gągoła, kraski, kowalika, dudka, szpaka, pleszki, wiewiórki
Jeśli chcemy aby jerzyki zamieszkały w naszej okolicy lub wykonujemy remont budynku i planujemy zamknąć otwory wykorzystywane jako gniazda, konieczne jest powieszenie odpowiednich budek lęgowych. Budka dla jerzyka powinna mieć wymiary zbliżone do prostopadłościanu o bokach 18 x 20 x 36 cm, z owalnym otworem wlotowym o wymiarach min. 3,5 x 6,5 cm umieszczonym z brzegu dłuższego boku skrzynki. Najważniejsza jest jej bardzo solidna konstrukcja oraz prawidłowe zawieszenie. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku działań kompensacyjnych jest powieszenie skrzynki w miejscy zamykanego otworu, ponieważ ptaki te dokładnie pamiętają gdzie miały gniazdo i ciężko uczą się nowych lokalizacji. Jeśli jest to niemożliwe, lub gdy chcemy sprowadzić jerzyki w nową okolicę należy pamiętać o kilku zasadach.
Po pierwsze budka dla jerzyka nie może wisieć niżej niż na wysokości II piętra (ok. 5 m nad ziemią), po drugie bezpośrednio pod nią musi być co najmniej 5 metrów wolnej przestrzeni bez żadnych przeszkód typu anteny, barierki itp. gdyż jerzyki przed rozpoczęciem lotu spadają swobodnie kilka metrów. Ostatnia zasada dotyczy wystawy: najlepsze są północne i wschodnie. Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie. Ze względu na to, że ptaki te przylatują do Polski dopiero w maju, zdarza się że ich gniazda (budki) zajmują inne gatunki. Aby temu zapobiec można ściągnąć skrzynkę jesienią i zawiesić dopiero pod koniec kwietnia, lub do czasu pojawienia się jerzyków zatykać otwór wlotowy. (mkwpracowna.pl)
DLACZEGO TO ROBIĘ?
Ptaki są w moim sąsiedztwie, codziennie je słyszę i widzę. Są niesamowite pod względem głosów, barw i budowania gniazd dla przyszłego potomstwa. Ptaki kojarzą mi się z wolnością i spełnianiem marzeń.
Na co dzień ptaki pomagają nam w zwalczaniu licznych szkodników, komarów czy kleszczy. Pomagając ptakom, pomagamy tak naprawdę sobie.
Nie wiem czy wiesz, ale ptaki zostały uznane przez Komisję Europejską za wskaźnik jakości środowiska - w tym w szczególności jakości życia Europejczyków.
Cieszę się że odwiedziłeś/aś tę stronę!
Widzę że Ty również należysz do miłośników przyrody i chcesz pomóc.
Wypełnij powyższy formularz, szukam ludzi którzy kochają przyrodę i chcą działać na rzecz odbudowy populacji ptaków w naszym mieście.
Celem akcji Budki lęgowe w Tychach w ramach projektu Przyroda w mieście. Jestem na TAK! jest podniesienie wrażliwości mieszkańców w kontakcie z otaczającą nas przyrodą. Zrobimy to na przykład poprzez umieszczenie ok.100 budek lęgowych w Tychach tak, aby pomóc ptakom przy odbudowie ich populacji. Dzięki temu sprawimy że ptaki ponownie będą mogły bezpiecznie zakładać gniazda i przynosić na świat potomstwo :)
Do projektu zapraszam
- miłośników przyrody
- rodziców którzy chcą pokazać przyrodę swoim dzieciom
- szkoły i przedszkola
- instytucje zarządzające parkami
- wspólnoty mieszkaniowe
- użytkowników Rodzinnych Ogrodów Działkowych
- każdego kto ma po prostu dobre serce.
obowiązki opiekuna budki lęgowej
opiekun budki lęgowej musi ją odpowiednio zamontować, czyścić i doglądać. Przez cały okres mój zespół będzie Ci służyć w tym zakresie pomocą, radami oraz wskazówkami jak postępować z otrzymanymi budkami lęgowymi.